Midtnorsk filmsenter feiret 20 år ⭐️

Torsdag 11. desember feiret Midtnorsk filmsenter sine første 20 år med jubileumsforestilling og fest.

15.12.2025
12:43
Admin

Torsdag 11. desember var trønderske film- og spillskapere, eiere, samarbeidspartnere og gode venner samlet til jubileumsfest i Liv Ullmannsalen, Nova 1.

Styreleder Morten Wolden og daglig leder Eli Gjerde ønsket velkommen med å tilegne kveldens feiring til film- spillskaperne i regionen, og med å takke sentrale nøkkelpersoner som sto bak stiftelsen av selskapet i 2005 (se Historikk under), før de overlot ordet til kveldens konferansier, teaterskuespiller Øyvind Brandstzæg, godt kjent også fra skjerm og lerret. 

Gjensyn med produksjoner gjennom 20 år

Brandtzæg ledet publikum gjennom refleksjoner og smakebiter på lerretet fra trøndersk film- og spillproduksjon gjennom 20 år. Gjennom snutter fordelt på ulike kategorier ble det gjensynsglimt med en rekke av de 180 ferdige film- og spillproduksjonene som filmsenteret har gitt tilskudd til fra oppstarten, samt klipp fra kommende produksjoner. Innimellom filmene samtalte Brandtzæg med etablerte og nye aktører i den trønderske bransjen.

Sterk dokumentarregion

Dokumentarformatet står sterkt i Trøndelag. Filmskaper Håvard Bustnes fra UpNorth Film er blant de med lengst fartstid som blir valgt ut til prestisjefylte internasjonale festivaler med hver nye film. Bustnes var blant de som var etablert i regionen før Midtnorsk filmsenters oppstart. Han understreket betydningen av at Trøndelag fikk på plass sitt eget filmsenter, både for egen karriere og for den positive tilveksten av nye aktører til dokumentarformatet i regionen. 

Kortfilm og animasjon

Klipp og Lim feiret sitt 25-årsjubileum tidligere i høst, og daglig leder Jøran Wærdahl har lang erfaring både som regissør og produsent av live action og animasjonskortfilm. Nå forsterker selskapet sin satsing på animasjon gjennom opprettelsen av avdelingen Klipp Fiction under produsent Kjersti Gregers ledelse, og de har mye spennende på gang. Animasjonsfilmen Ovary-Acting, regissert av Ida Melum, ble i juni valgt ut av Whoopi Goldberg til det prestisjefylte animasjonsprogrammet på filmfestivalen Tribeca. Storsatsingen Huggingtons, en tv-serie om vikinger for de aller yngste, har internasjonal luft under vingene og blir et viktig fundament i selkapets animasjonssatsing fremover.

Nye spillefilmer på gang

Produsent Bente Maalen har gjort kometkarriere siden hun forflyttet seg fra formidling av filmopplevelser som produsent i Kosmorama, til produksjon av film, gjennom opprettelsen av selskaapet Blaane i 2018. Maalen var produsenten bak den andre kortfilmen fra Trøndelag som kom gjennom nåløyet til Tribeca i juni - av 9000 innsendte bidrag - med kortfilmen Baby Blues, innspilt i Trondheim med Helen Komini Knudsen på regi og med manus av Anna Lian

I juni hadde Blaane premiere på sin første spillefilm på kino, Heim, innspilt på Steinkjer og med solid regional forankring gjennom samarbeid med kommune og næringsliv. Under årets Cannes-festival vant hun pitchepris sammen med regissør Vegard Dahle med Blaanes neste spillefilmprosjekt, Lysår.

Dahle har også et annet spillefilmprosjekt på gang som har gjort det skarpt på internasjonale pitcher, Bestemorder, produsert av Syden Pictures. 

Trøndelag har størst vekst i spillbransjen

Trøndelag er den regionen i Norge med størst vekst i spillbransjen. Malena Persson valgte å bli i Trøndelag etter studiene, og etablerte spillselskapet Surt Studios. Sammen med Jan Vait vant selskapet imponerende fire av ni priser med spillet Rhythm Sprout: Sick Beats & Bad Sweets under den nasjonale Spillprisen i 2024. I år har selskapet lansert et nytt spill, Ringo's Roundup. Persson ga Midtnorsk filmsenter mye av æren for at selskapet hadde kommet i gang. Hun er nå en av tre utvalgte Midtnorske Talent under Kosmoramas to-årige program i samarbeid med talent Norge og SpareBank1 SMN, og med faglig bidrag fra Midtnorsk filmsenter og Filminvest. 

Regi-debutanter i 2026

Det er mye å se frem til i 2026 og det fikk publikum i Nova også smakebiter på.

Fra etablerte Herstory kommer det to filmer fra debuterende regissører: Fotograf Maja Holand debuterer som regissør på den allerede mye omtalte dokumentaren om bandet Whitch Club Satan, HEX. Prosjektet vant Midtnorsk investorpitch 2025, og ble valgt ut til den eksklusive Work in progress-presentasjonen under Nordisk Panorama i Malmø. 

Thea Sundet ble i tenårene kjent med den trønderske filmbransjen som deltaker på Filmbussen; et omreisende filmverksted for ungdom i regi av Midtnorsk filmsenter. Nå lever Sundet av å lage film og jobbe for tv. De siste to årene har hun selv vært instruktør for Filmbussen, og til sommeren overtar hun også ledervervet for gjennomføringen av prosjektet - så da er ringen sluttet! Sundet fikk i år produksjonstilskudd fra Midtnorsk til sin aller første kortfilm, Kjølvann. Filmen forventes ferdigstilt i løpet av 2026.

Midgards suksess

Midgard filmkommisjon er en del av Midtnorsk filmsenter. I 2025 har Midgard bidratt til å sette Trondheim og Trøndelag på kartet til gagns. Sammen med Frøya vant Midgard prisen for beste europeiske lokasjon under Berlinalen, og i Cannes toppet de dette ved å vinne bransjemagasinet Screens pris for Best Global Emerging Location.

1. desember hadde Troll 2 storslagen og eksklusiv premiere i Nova 1 på det store lerretet i Trondheim, samtidig med verdenspremieren på Netflix. At store deler av Nordens største filminnspilling ble lagt til Trondheim og fikk tilgang til å filme inne i nasjonalhelligdommen Nidarosdomen, har filmkommisjonær Solveig Ræstad med rette blitt tilegnet en stor del av æren for. Både innsalgsfilmen for Frøya fra Netflix-serien Milliardærøya, og glimt fra Troll 2, ble delt med publikum på jubileumsforestillingen. 

Hilsener fra kulturminister og eiere

Fra kulturminister Lubna Jaffery ble det delt en hyggelig videohilsen til en blomstende region. Hun trakk spesielt frem regionens sterke dokumentarmiljø, Midgards suksess - og Trøndelag som den regionen med størst vekst i spillbransjen. 

Jan Grønningen, leder i hovedutvalg for kultur i Trøndelag, ankom direkte fra deltakelse på fylkesting i Steinkjer, der den nye planen for Film og spill i Trøndelag ble vedtatt. Grønningen gledet seg over det sterke produksjonsmiljøet og bransjens meritter innenfor alle format i regionen, men understreket også at eierne er klar over utfordringer som bransjen står overfor. 

Ordfører Kent Ranum var til stede fra Trondheim kommune. Han trakk særlig frem betydningen av den tilreisende produksjonen Troll 2, og Midgard filmkommisjons betydning for å få Nordens hittil største filmproduksjon til byen. 

Fest

Etter jubileumsarrangementet i Nova fortsatte feiringen på Konsulatet i toppetasjen av Lykkegården, med mer bobler, pimpa pølser, panoramautsikt og god stemning. 

Historikk

Tore O. Sandvik, den gang fylkesordfører i Sør-Trøndelag, var en viktig politisk ildsjel i forkant av opprettelsen av Midtnorsk filmsenter. Sammen med Trondheims ordfører Rita Ottervik og fylkesrådsleder i Nord-Trøndelag Alf Daniel Moen - som også var til stede i salen under jubileumsarrangementet - var han med på å stifte selskapet i 2005. 

En annen ildsjel var Herbjørg Holholm Clifford. Sammen med Marit Bakken i selskapet Moving Image, drev Clifford aktiv lobbyvirksomhet for å få på plass et filmsenter i Trøndelag på linje med det de hadde hatt i nord siden 1981, og på Vestlandet siden 1994. 

Midtnorsk filmsenters første styreleder var filmprofessor Kathrine Skretting. Skretting ansatte Solvor Amdal som Midtnorsk filmsenters første daglige leder. Amdal bygde opp virksomheten, satte strukturen og ledet også opprettelsen av Midtnorsk Filmfond året etter (2006), som senere ble et eget selskap, og forløperen til det som i dag er Filminvest.

Filmfond og filmkommisjon var del av eiernes uttrykte visjon allerede ved stiftelsen av Midtnorsk filmsenter i 2005. Amdal var også involvert i forprosjektet til en filmkommisjon i Trøndelag, som startet i 2008 sammen med svenske partnere. Samarbeidet resulterte i Mid Nordic Film Commission, som ble viderført i et nytt prosjekt under Midtnorsk filmsenters ledelse på norsk side fra 2012, og ble senere fast etablert som en del av Midtnorsk filmsenter.

Fra 2017, da prosjektet ble avsluttet på svensk side, ble navnet endret til Midgard filmkommisjon. Etter fire års prosjektsamarbeid med Innlandet fra 2018, ble Midgard filmkommisjons nedslagsfelt i 2022 endret til det det er i dag: Trøndelag. 

 

Fra venstre: Kveldens konferansier Øyvind Brandtzæg sammen med Midtnorsk-gjengen: Elin Kristensen, Eli Gjerde, Morten Wolden (styreleder), Helle Hansen, Solveig Sigmond Ræstad, Hallvar Bugge Johnsen og Jesper Bergom Larsson. Spillkonsulent Jon Cato Lorentzen var dessverre ikke til stede.
Fra venstre: Kveldens konferansier Øyvind Brandtzæg sammen med Midtnorsk-gjengen: Elin Kristensen, Eli Gjerde, Morten Wolden (styreleder), Helle Hansen, Solveig Sigmond Ræstad, Hallvar Bugge Johnsen og Jesper Bergom Larsson. Spillkonsulent Jon Cato Lorentzen var dessverre ikke til stede.